Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej (dalej jako: u.k.p.l.) wprowadzi szereg rewolucyjnych zmian w zakresie działalności lombardowej. Tym samym działalność ta będzie działalnością regulowaną, o której mowa w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. W związku z nowelizacją, w sposób znaczący zmieni się wymóg względem formy wykonywania działalności lombardowej. Zgodnie z art. 35 u.k.p.l., działalność lombardowa może być wykonywana wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej. Zmienia się również minimalny kapitał zakładowy dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zatem, jeśli planujemy wykonywać działalność lombardową właśnie w tej formie prawnej, to minimalny kapitał zakładowy wynosi 50 000 zł.
Od 7 stycznia 2024 roku działalność lombardową można wykonywać wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej. Oznacza to, że większość przedsiębiorców jest zmuszonych podjąć decyzję co do formy prawnej prowadzenia działalności lombardowej. Jednym z zasadniczych rozwiązań jest przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Jak wynika z art. 584(1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej jako: KSH), za dzień przekształcenia uznaje się chwilę wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Celem wypełnienia prawnego wymogu względem formy wykonywania działalności lombardowej poprzez przekształcenie, należy uwzględnić art. 584(5) KSH. Zgodnie z jego treścią, do przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową trzeba spełnić szereg określonych wymogów. Po pierwsze, należy sporządzić plan przekształcenia i uzupełnić go o niezbędne załączniki oraz opinię biegłego rewidenta. Ponadto, wymaga się złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy. Po trzecie, niezbędne jest powołanie członków organów spółki przekształconej. Po czwarte, należy zawrzeć umowę spółki albo podpisać statut spółki przekształconej. Trzeba również pamiętać o dokonaniu wpisu spółki przekształconej w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Innym rozwiązaniem względem nowego wymogu co do formy wykonywania działalności lombardowej jest założenie nowej spółki. Należy jednak pamiętać, że założenie spółki również wiąże się z dopełnieniem szeregu obowiązków. W zależności od typu spółki, która zostanie wybrana celem wykonywania działalności lombardowej, niezbędne jest utworzenie dokumentu. To na jego podstawie spółka będzie działać w obrocie. Dokumentem tym jest umowa lub statut. Warto także uwzględnić treść art. 157(1) KSH. Zgodnie z nią, umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy. Wymaga on wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia jej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Umowa ta jest zawarta po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym.
Masz dodatkowe pytania dotyczące wymogów względem form prawnych wykonywania działalności lombardowej? Pamiętaj, że nowe przepisy wchodzą w życie już 7 stycznia 2024 r. A może potrzebujesz pełnego wsparcia związanego z działalnością lombardową na każdym etapie jej prowadzenia? Nasz zespół ekspertów jest gotów pomóc Ci i zapewnić profesjonalną obsługę prawną w tym zakresie.
Nie czekaj dłużej - skorzystaj z naszych usług.
W razie dalszych pytań, zapraszamy do kontaktu tel: 600 838 883
dr Rafał Chybiński
Design by Proformat