Majątek przejęty w upadłości konsumenckiej: Zgodnie z treścią art. 62 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (dalej jako: p.u.) w skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości. Dodatkowo nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkami określonymi w art. 63-67a. p.u. Należy podkreślić, iż upadły z chwilą ogłoszenia upadłości nie traci zdolności do czynności prawnych. Jedynie określone jego czynności prawne względem składników masy upadłości będą bezskuteczne bądź nieważne. Ze względu na cel objęcia ochroną masy upadłości, którym jest zapewnienie zaspokojenia wierzycieli.
Jak zostało już podkreślone wyżej, zgodnie z treścią art. 62 p.u. w skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości. Jak również nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkami określonymi w art. 63-67a. p.u. Warto podkreślić, iż ustalanie składu masy upadłości jest uzależnione od tego, kiedy został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości. W dzisiejszym wpisie analizie poddana zostanie aktualna procedura, tj. stosowana do wniosków złożonych od 1 grudnia 2021 r. Zgodnie ze zmienionym brzmieniem art. 69 ust. 1 p.u., ustalenie składu masy upadłości na dzień ogłoszenia upadłości następuje przez sporządzenie w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe według wzorca udostępnionego w tym systemie spisu objętych przez syndyka ruchomości, nieruchomości, środków pieniężnych oraz przysługujących upadłemu praw majątkowych, a także przez sporządzenie spisu należności.
Ponadto, jeżeli syndyk na podstawie ksiąg upadłego oraz dokumentów bezspornych ustali, że w skład masy upadłości wchodzą ruchomości, nieruchomości oraz środki pieniężne, których syndyk nie objął, sporządza ich spis, wskazując, których składników masy nie objął na skutek czynności bezskutecznych (art. 69 ust. 2 p.u.). Warto podkreślić, iż syndyk sporządza te spisy na bieżąco, w miarę ustalania składu masy upadłości i obejmowania składników majątku wchodzących w skład masy upadłości, jak również usuwa błędnie wpisane pozycje. Kończąc ustalania składu masy upadłości syndyk składa spis inwentarza obejmujący raporty ze sporządzonych według stanu na dzień ogłoszenia upadłości spisów. Warto zwrócić uwagę na pewną odrębność, która występuje w uproszczonej upadłości konsumenckiej. Mianowicie w trakcie tego postępowania syndyk prowadzi akta w systemie teleinformatycznym. Załączane są do akt sądowych dopiero po jego zakończeniu.
Wyłączenia z masy upadłości zostały przez ustawodawcę uregulowane w art. 63-67a p.u. Zasadniczo, zgodnie z treścią art. 63 p.u., do masy upadłości nie wchodzi:
Ponadto w przypadku ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, na której utrzymaniu:
Jak wynika z treści art. 70 p.u., składniki mienia nienależące do majątku upadłego podlegają wyłączeniu z masy upadłości. Należy jednak pamiętać o regulacji, która stanowi lex specialis w stosunku do wyżej wyrażonej zasady. Zgodnie z brzmieniem art. 70(1) p.u. przepisów o wyłączeniu z masy upadłości nie stosuje się do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych przeniesionych przez upadłego na wierzyciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.
Do przedmiotów tych oraz do zabezpieczonych w ten sposób wierzytelności stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące zastawu i wierzytelności zabezpieczonych zastawem. Dodatkowo art. 71 p.u reguluje sytuacje, w których dochodzi do zbycia mienia (zarówno przez upadłego, jak i przez syndyka). podlegającego wyłączeniu. Osoba, której przysługuje uprawnienie do żądania wydania mienia wyłączonego z masy upadłości, realizuje swoje prawo poprzez złożenie wniosku o wyłączenie z masy upadłości w toku postępowania upadłościowego.
Jeśli masz pytania dotyczące upadłości konsumenckiej lub potrzebujesz dodatkowej pomocy, skontaktuj się z nami już teraz. Nasz zespół ekspertów jest gotów pomóc Ci i zapewnić profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania upadłościowego.
Nie czekaj dłużej - skorzystaj z naszych usług.
W razie dalszych pytań, zapraszamy do kontaktu tel: 600 838 883
dr Rafał Chybiński
Design by Proformat